OED Bilgi, OED Genel, OED Haber, OED Trend

OED Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

OED Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Acil bir durumda güvenebileceğiniz bir Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED) satın almanız gerekir, bu nedenle bir OED satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli faktörleri sıraladık.

  • Garanti

OED oldukça ciddi bir finansal yatırım olabileceğinden, herhangi bir terslik olması durumunda cihazınızın garanti kapsamında korunduğundan emin olmalısınız. Otomatik eksternal defibrilatörler için garanti süreleri ülkemizde en az 2 yıl olmak ile birlikte 5 yıl garanti süresi olan cihazlar da bulunmaktadır.

  • Eğitim

OED satın alırken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir husus, kendi OED’niz için eğitime erişiminizin olup olmayacağıdır. İşyeriniz için bir OED satın almak iyi bir şeydir ancak acil bir durumda personelinizin kendi OED modelinizi kullanmak üzere eğitildiğinden emin olmanız da bir o kadar önemlidir. Burada satıcınız bu eğitim hizmetini sunuyor mu veya bu eğitime başka bir yerden erişilebiliyor mu şeklinde düşünmelisiniz.

  • Pil Ömrü

OED’deki ana pil, birinin hayatını kurtarabilecek hayati şoku sağlar. Bu pilin ömrü her şokta azalacaktır ve cihaz hiç kullanılmasa bile gücü zamanla azalmaya devam edecektir. Bir OED satın almayı düşünürken, kullanım ile birlikte pilin etkin kalacağı yıl ve şok sayısına bakılmalıdır. Uzun pil ömrü, ilk satın alma fiyatını biraz daha pahalı hale getirebilir, ancak bu durum, pilleri sık sık değiştirme konusunda endişelenmenize gerek olmayacağı anlamına gelmektedir.

  • Marka

OED’ler karmaşık cihazlar olduklarından ucuz cihazlar değillerdir. Bundan dolayı doğru cihazı satın almak istersiniz. Piyasadaki tanınmış üreticilere bağlı kalmanız halinde üretim kalitesinin yanında satış sonrası destek, garanti ve sarf malzemesi tedariği konusunda zorluk çekmeyeceğiniz aşikardır.

  • Kullanım Kolaylığı

Ani bir kalp durmasına müdahale eden kişi ilkyardım sertifikasına sahip bir kişi olmalıdır. Yine de tıbbi geçmişi olmayan biri genellikle panik halinde olacaktır. Cihazı kullanacak kişinin, tedaviyi başarılı bir şekilde sunabilmesi için OED’nizin basit ve sezgisel olması gerekir. İyi bir OED ünitesi vereceği talimatlar ile kurtarma sürecinde kullanıcıya adım adım rehberlik edecektir. Bu talimat sarmalı, kullanıcıyı sakinleştirecek, zaman kazandıracak ve uygulanacak kişinin hayatta kalması için önemli bir rol oynayacaktır.

  • Sarf Malzemeleri

OED satın alırken bir diğer önemli faktör de sarf malzemelerini göz önünde bulundurmaktır. Bir OED için iki ana sarf malzemesi piller ve pedlerdir. OED pedlerinin ve pillerinin fiyat farkı, OED’nin çalıştırma maliyetlerini etkileyebilir. Belirli bir ünite başlangıçta daha ucuz olsa da daha pahalı piller ve pedler, daha ucuz sandığınız ünitenin aslında uzun vadede daha pahalı olduğu anlamına gelebilir. Bu konuda OED Medikal’in uzman satış temsilcilerinden destek alabilirsiniz.

  • Fiyat

Herhangi bir OED satın alırken bir diğer önemli faktör de fiyatıdır. OED fiyatları markalarına göre değişmekle birlikte genel olarak OED’ler 1.000 $  ila 2.000 $ arasında değişebilmektedir. OED’lerin maliyetlerini karşılaştırırken dikkate alınması gereken önemli bir husus, ilgili sarf malzemelerindeki özellikle de pedlerdeki fiyat farkıdır.

  • Kutu İçeriği

Bir OED satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de içerdiği öğelerin düzeyidir. Satın almak istediğiniz veya bir diğeriyle karşılaştırdığınız OED paketine hangi ögelerin dahil olduğu önemlidir. İhtiyacınız olan aksesuarlar kendi bireysel gereksinimlerinize göre belirlenecektir, ancak göz önünde bulundurulması gereken öğeler koruyucu veya taşıma çantaları, yedek ped seti, ekstra pil, montaj istasyonu veya duvar braketi/kabini ve pediyatrik pedler ve/veya çocuk anahtarlarıdır.

  • Fiziksel Özellikler

OED’ler fiziksel özellikleri bakımından da farklılık gösterebilir. OED’nizin fiziksel gereksinimleri kullanımına bağlı olarak farklılık gösterecektir. OED’ler özellikle boyutları, ağırlıkları ve katı cisimlerin veya tozun girmesine, kazara temasa ve suya karşı dirençleri olan IP dereceleri (Uluslararası Koruma Derecesi) bakımından farklılık gösterebilir. Bir ofis ortamı için daha düşük özellikli bir üniteye ihtiyacınız olabilir, ancak daha zorlu bir ortam için daha yüksek özellikli bir ünite gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir